Padlet: Sınıftaki Dijital Panonuz / Digital Board in Class

Padlet: Sınıftaki Dijital Panonuz / Digital Board in Class

Çevrimiçi ortamlarda ortak fikir paylaşımına, beyin fırtınasına ve kaynak toplamaya imkan veren eskiden “Wallwisher” olarak tanınan uygulama yeni arayüzüyle ve yeni ismi “Padlet” ile oldukça kullanışlı hale geldi.

“Padlet” – which has known “Wallwisher” – enables brainstorming, working collaboratively, collecting sources, making lists. Padlet is now very useful and joyful with its new interface.

Padlet nedir? / What is Padlet?

Padlet ile size ait boş bir sayfa yaratıyorsunuz. Bu sayfayı isterseniz bireysel olarak siz kullanarak, başkalarıyla paylaşabilir ya da birlikte düzenlemek üzere öğrencilerinizle / meslektaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Padlet’i Google Drive gibi ortak çalışma platformlarından ayıran özelliklerinden biri tasarımının esnek olması.  Öğrencileriniz yarattığınız sayfaya bağlantı, video, fotoğraf ya da bilgisayarındaki herhangi bir dosyayı yükleyebilir.

You create a blank wall with “Padlet”. You may use your wall individual or collaboratively with your colleagues / students. The feature that separates Padlet from Google that Padlet’s design is flexible. You or your students can add links, videos, photos or files to the wall.

Padlet’i sınıfta ne amaçla kullanabiliriz? / For which kind of activities can we use Padlet?

 • Bir konu üzerinde beyin fırtınası yapmak / Brainstorming about specific subject
 • Hazır bir projeyi tanıtmak / To introduce a project
 • Bir araştırma sonuçlarını paylaşmak / To share the results of a research
 • Kaynakları derlemek ve paylaşmak / To collect and share sources
 • Tartışma platformu olarak/ As a discussion platform
 • Planlama / Planing
 • Liste oluşturma / Lists

Padlet’in arayüzü oldukça kolay. İster Google hesabınızla isterseniz yeni bir Padlet hesabı yaratarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. İlk Padlet’inizi yaratmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Padlet’s interface is very easy. You may connect Padlet via your Google account or create a new one.You may follow the steps below in order to create your first Padlet.

Padlet’in sitesine girelim. “Login or Signup” butonuna tıklayalım. / Enter Padlet website.

1

 

 

 

 

 

 

Yeni üyelik için Sign Up, Google hesabınızla giriş yapmak için Google butonuna tıklayalım. / To create a new account click Sign Up or you may connect via your Google account.

2

 

 

 

 

 

 

 

Giriş yaptıktan sonra ilk duvarımızı yaratmak için (Padlet) “+” ikonuna tıklayalım. / After log in, click “+” con to create a new wall.

3

 

 

 

 

 

Açılan sayfa size ait duvarınız. Bu duvarı sağda bulunan araçları kullanarak düzenleyebilirsiniz. Bunun için Modify Wall butonuna tıklayalım. / The page is your wall “Padlet”. You can modify your wall through the panel which is shown on the right side. Click Modify Wall. 

4

 

 

 

 

 


Düzen Seçenekleri / Layout Preferences

Freeform: Yazılan yazılar duvarınızda rastgele ya da istediğiniz yere taşınabilir, boyutlandırılabilir. / Posts can be put anywhere randomly.

Stream: Duvarınızdaki yazılar sırayla alt alta dizilir. / Posts are placed in order.

7

 

 

 

 

 

 

 

 

Gizlilik Seçenekleri / Privacy Settings

Privacy sekmesinden Padlet’inize kimlerin erişebileceğini ayarlayabilirsiniz. / You can setup your privacy settings from Privacy tab.

Private: Yalnızca siz ve e-posta adresini eklediğiniz kişiler erişebilir. / Only you and the people that you added their e-mail address can access your wall.

Password Protected: Padlet’inize eklediğiniz şifreyi bilenler giriş yapabilir. / Only the people who knows the password of your wall can access. 

Hidden Link: Padlet’inizin adresini paylaştığınız kişiler giriş yapabilir. Dilerseniz bağlantıya sahip olan kişilerin izinlerini de kısıtlayabilirsiniz (yazı yazma hakkı, görüntüleme hakkı vb.) / People who knows the address of your wall can access. You can limit the permissions for people who has access (can write, can read etc.)

Totally public: Padlet’iniz herkese açıktır. Google aramalarında görülebilir. / You padlet can be public and be shown in Google search.

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bildirim Seçenekleri / Notification Settings

Notifications sekmesinden Padlet’inize herhangi bir yazı eklendiğinde size günde bir kez olmak üzere bilgilendirme gelmesini isterseniz kutucuğu işaretleyebilirsiniz. / If you would like see the notifications according to posts in your mail you can check the box.

9

 

 

 

 

 

 

 

 

Adres Seçenekleri / Address Preferences

Padlet adresinizin akılda kalıcı olmasını isterseniz rastgele verilen adresi değiştirebilirsiniz. Address sekmesinden dilediğiniz ismi metin kutusuna yazabilirsiniz. You can change the address of your Padlet. You can write the name to textbox.

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaşım Seçenekleri / Sharing Options

Padlet’inizi aşağıdaki paylaşabilirsiniz / You can share your Padlet;

 • Sosyal medya ortamında / In social media
 • Pdf olarak kaydetmek / Export as a PDF
 • E-mail
 • QR Code

Screen Shot 2014-01-07 at 15.50.53

Screen Shot 2014-01-07 at 15.51.26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sıra en kolay ve keyifli kısımda! Duvarınıza yazı yazı eklemek çok kolay. Duvarınıza yazı, bağlantı, dosya (pdf, powerpoint, word, fotoğraf, müzik, video) ekleyebilirsiniz. / It’s time to post on your Padlet! You can add post, link, file (pdf, powerpoint, word, photo, music, video).

6

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki örnekleri inceleyerek, siz de sınıfınızda yapacağınız bir etkinlik planlamaya başlayabilirsiniz! You can review the examples below and start to planning for your activity in class! 

Zaman Çizelgesi Çalışması / Timeline Acitivity

Seyahat Planı / Travel Plan

Geri Bildirim Alma / Collecting Feedback

Tartışma / Discussion

Sık Kullanılanlar / Bookmarks

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.